Badanie USG jamy brzusznej powinien wykonywać każdy co dwa lata  i traktować je jako badanie profilaktyczne. Dzięki temu nieprawidłowości czy różnego rodzaju schorzenia mogą zostać szybko wykryte. Oczywiście istnieją pewne szczególne wskazania, kiedy to badanie powinno zostać wykonane bezwzględnie.

Po urazie jamy brzusznej

kiedy-wykonac-usg-jamy-brzusznejBadanie ultrasonograficzne pozwala na dokładną ocenę wszystkich narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie jamy brzusznej czyli:

  • Nerek
  • Trzustki
  • Wątroby
  • Pęcherzyka żółciowego
  • Aorty

Za pomocą jednego, bezinwazyjnego badania lekarz może ocenić stan wielu narządów. Takie badanie powinni wykonać pacjenci, którzy przebyli poważniejszy wypadek czy uraz. Obraz z  sprzętu USG pozwala ocenić czy któryś z wymienionych narządów uległ uszkodzeniu i pomoże w podjęciu decyzji o dalszym postępowaniu. Bezwzględnie powinni zgłosić się na nie pacjenci, którzy wykryli niezidentyfikowane krwawienie z jamy brzusznej w postaci np. krwawych stolców lub krwawych wymiotów.

Pacjentki w ciąży

USG jamy brzusznej bezsprzecznie kojarzy się z ciążą i właśnie wtedy wykonywane jest przez lekarza prowadzącego w celu sprawdzenia stanu dziecka i łożyska. Niewiele osób jednak wie, że wykonywane jest także w celu diagnostyki problemów z zajściem w ciąże. Za pomocą obrazowego badania można wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości jak polipy, mięśniaki czy niedrożność jajowodów.

W przypadku odczuwania bólu w okolicy brzucha

Nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie określić skąd pochodzą nasze dolegliwości i co jest ich przyczyną. Przeważnie zaczynamy od zmiany stylu życia lub zmiany diety. Co jednak zrobić kiedy te zmiany nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Pomocne w znalezieniu przyczyny bólu brzucha może być właśnie badanie USG. Często dolegliwości te powodują anomalia związane z narządami wewnętrznymi.

Przy problemach z oddawaniem moczu

Choć pierwsze podejrzenie przy problemach z oddawaniem moczu zawsze dotyczy kamicy nerkowej lub żółciowej, to nie zawsze tak jest. W przypadku mężczyzn powodem może być przerost prostaty. Badanie USG jest pomocne w prawidłowej diagnostyce także niewyjaśnionego krwawienia, którego absolutnie nie wolno lekceważyć, nawet jeśli zdarzyło się wyłącznie incydentalnie. Może to sugerować uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Kiedy czujesz objawy i nie znasz ich przyczyny

USG jamy brzusznej pozwala w wielu przypadkach rozwiać nasze wątpliwości. Powinni się więc na nie zgłosić pacjenci, którzy wyczują różnego rodzaju guzki czy zgrubienia w obrębie jamy brzusznej i potrzebują zweryfikować co to tak naprawdę jest. Niepokojącym symptomem może być także nagła utrata wagi lub odwrotnie szybkie przybranie na wadze.

Badanie USG jamy brzusznej – bezinwazyjny sposób na różne dolegliwości

USG jamy brzusznej pozwala na postawienie trafnej diagnozy lub ustalenie dalszego planu postępowania dla wielu schorzeń czy nieprawidłowości. To proste i szybkie badanie, które rozwieje wątpliwości pacjentów lub potwierdzi ich obawy, ale przede wszystkim pozwoli działać dalej.