Jakie-sa-rodzaje-badan-USGNowoczesna medycyna pozwala na dokładną i bezinwazyjną diagnostykę. Do jednego z takich badań należy właśnie badanie ultrasonograficzne. Odpowiednio dobrane pozwala na ocenę wielu organów wewnętrznych i określenie ich położenia, budowy, struktury i wielkości, a nawet pomaga w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości jak torbiele, guzki, włókniaki czy zmiany nowotworowe. Powinno więc być traktowane jako podstawowe badanie profilaktyczne i wykonywane regularnie nawet u zdrowych pacjentów.

Na czym polega badanie USG?

Głowica aparatu USG emituje ultradźwięki, które przenikają przez tkanki i odbijają się z powrotem dając obraz widoczny na monitorze urządzenia. Badanie to jest całkowicie bezpieczne, dlatego z powodzeniem może być wykonywane także w przypadku malutkich dzieci czy kobiet w ciąży. Nie ma także ograniczeń co do częstotliwości jego wykonywania.

Rodzaje badań USG

Z pomocą aparatu USG można zbadać praktycznie każdy fragment ciała. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednią głowicę. W niektórych przypadkach lekarz prowadzący może stwierdzić, że lepszy pogląd na dany przypadek da tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny lub klasyczne prześwietlenie, ale to właśnie badanie USG stosowane jest często w przypadku pierwszej diagnozy. Poniżej opiszemy pokrótce poszczególne rodzaje badań USG i wskazania do ich wykonywania.

USG piersi

To bardzo ważne badanie profilaktyczne, które powinno być wykonywane przez każdą kobietę po 30 roku życia. Z jego pomocą można określić ewentualne zmiany, nawet te które są jeszcze niewyczuwalne i niewidoczne gołym okiem.

USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej pozwala na ocenę wielu narządów wewnętrznych w jednym czasie. To kolejne badanie, które powinno być wykonywane profilaktycznie, najlepiej co 2 lata.

USG ginekologiczne

Usg ginekologiczne to jedno z podstawowych badań wykonywanych w ginekologii. Wbrew pozorom nie powinno być robione tylko w przypadku podejrzenia ciąży lub problemów z zajściem w nią. Powinno być stosowane jako badanie profilaktyczne, które pomaga w wykryciu nieprawidłowości w obszarze narządów rozrodczych.

USG tarczycy

Badanie, które pomaga określić obecność mikrozwapnień lub zmian ogniskowych tarczycy. Powinno być wykonywane przede wszystkim przez osoby, które odczuwają dolegliwości takie jak duszności, trudności z przełykaniem, ale też w przypadku nieprawidłowości w badaniach hormonalnych. Zaleca się, aby badanie tarczycy odbywało się raz na rok w przypadku osób z predyspozycją w rodzinie i raz na trzy lata w pozostałych przypadkach.

Pozostałe badania USG

Powyższe badania to jedne z najpopularniejszych, wykonywanych najczęściej w celach diagnostycznych. Jednak nie są to jedyne obszary, w których można wykryć nieprawidłowości w ten sposób. Do pozostałych badań USG należą:

  • USG węzłów chłonnych
  • USG serca
  • USG oka
  • USG stawów: kolanowego, łokciowego, biodrowego, barkowego, skokowego, nadgarstka
  • USG przezodbytnicze
  • USG przezciemiączkowe wykonywane u niemowląt

Skorzystaj z programu Feniks 6.1 i funduszy europejskich, zainwestuj w aparaty USG firmy GE HealthCare!

W związku z ogłoszeniem naboru wniosków z programu Feniks 6.1, oferujemy aparaty USG firmy GE HealthCare idealne dla POZ i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej:

  • Versana Balance
  • Versana Premier
  • LOGIQ P9
  • Vivid T9

Więcej informacji? Skontaktuj się z naszym Biurem Handlowym.