Badanie ultrasonograficzne piersi pozwala na ocenę struktur gruczołu sutkowego, a rezultacie wczesne wykrywanie wszelkich zmian i nieprawidłowości w obrębie piersi. Badanie USG ma charakter nieinwazyjny i jest bezbolesne.
Kiedy wykonać badanie USG piersi? Jak się do niego przygotować?
Czym jest badanie USG?
USG to skrótowe określenie dla badania ultrasonograficznego. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod obrazowania tkanek znajdująca zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Badanie USG opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków. Aparaty ultrasonograficzne umożliwiają lekarzom ocenę wielkości i kształtu poszczególnych narządów, jak również występujących zmian i nieprawidłowości.
Badanie obrazowe jest nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Można je przeprowadzać tak często, jak często wymaga tego diagnostyka lub monitorowanie procesu leczenia. Ze względu na swój charakter badanie USG może być powtarzane w krótkich odstępach czasu.
Badanie USG piersi
USG piersi jest badaniem o charakterze profilaktycznym. Wykonuje się je również dla potwierdzenia wykluczenia podejrzeń chorób nowotworowych oraz w celu skontrolowania procesu leczenia. Uznaje się je aktualnie za podstawowe badanie w ramach profilaktyki nowotworu piersi. Badanie umożliwia wykrywanie zmian, które nie są jeszcze wyczuwalne na poziomie palpacyjnym, ani zauważalne wzrokowo. Dodatkowo ultrasonografia pozwala na różnicowanie zmian torbielowatych i litych oraz ocenę wielkości i granic zmian ogniskowych.
Kiedy przeprowadza się badanie piersi?
Diagnostyka i profilaktyka onkologiczna to nie jedyne zastosowania badania ultrasonograficznego. USG piersi wykonuje się także:
- przy podejrzeniu ropnia piersi,
- przy podejrzeniu torbieli mlecznej u kobiet karmiących,
- po urazach w obrębie biustu w celu wykrycia krwiaka i oceny uszkodzeń.
Wskazaniem do przeprowadzenia badania obrazowego jest również planowany zabieg korekcji piersi. Badanie przeprowadza się przed zabiegiem oraz po nim.
Jak przygotować się do badania USG piersi?
Badanie USG piersi wykonywane jest najczęściej w gabinecie ginekologicznym lub radiologicznym. Trwa około 15 minut i nie wymaga od pacjentki żadnego szczególnego przygotowania. Dla własnego komfortu na planowane badanie warto jednak przyjść odpowiednio ubranym. Wskazana jest odzież dwuczęściowa. Ponadto, przed badaniem pacjentka nie powinna stosować na obszarze poddawanym ocenie żadnych kosmetyków – dezodorantów, antyperspirantów, czy balsamów do ciała.
Jak przebiega badanie?
Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej, z odsłoniętą klatką piersiową i rękami umieszczonymi pod głową. Lekarz nakłada na skórę cienką warstwę żelu, która ułatwia pracę głowicy aparatu ultrasonograficznego, po czym przystępuje do właściwego badania. Końcówką aparatu wykonuje na skórze podłużne i okrężne ruchy, lekko uciskając przy tym piersi. W ramach badania ultrasonograficznego piersi obserwacji poddaje się również okoliczne węzły chłonne.