Jak przygotować się do badania ultrasonograficznego (USG)?USG uznajemy za najbardziej podstawowe badanie, które polega na obrazowaniu tkanek i narządów wykorzystując ultradźwięki. Jest to szybkie badanie obrazowe, które pozwala wniknąć wewnątrz ciała pacjenta. Do wykonania USG służy ultrasonograf, który za pomocą fal ultradźwiękowych tworzy obraz badanego obszaru. Fale ultradźwiękowe przekazywane przez urządzenie wnikają do wnętrza ciała i odbijają się od narządów tworząc obraz widoczny na monitorze.

Co daje badanie USG?

Badanie pozwala zobaczyć, w jakim stanie są narządy i tkanki w organizmie pacjenta. Ultrasonograf pozwala ocenić wielkość, stan i kształt poszczególnych narządów. Dzięki temu badaniu specjalista może ocenić patologiczne zmiany w narządach i tkankach, znaleźć guzy, zmiany, zwapnienia czy też torbiele. Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć płyny w brzuchu i klatce piersiowej oraz wykryć wszelkie złogi np. w pęcherzyku żółciowym oraz nerkach. Badanie USG jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i pozwala wykryć wiele niepokojących zmian. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej, badania rentgenowskiego, badanie ultrasonograficzne nie emituje promieni rentgenowskich, które są szkodliwe dla organizmu człowieka.

USG posiada wiele rodzajów, które w zależności od potrzeb można wykonać z użyciem odpowiedniej głowicy. Takie badanie wykonuje się przy potrzebie zobrazowania jamy brzusznej, układu moczowego, narządów płciowych, piersi, klatki piersiowej oraz tkanek miękkich.

Jak powinno się przygotować do badania USG?

Badanie ultrasonografem nie wymaga specjalnego przygotowania, lecz w zależności od rodzaju badania i obrazowania narządu lekarz może zalecić konkretne przygotowanie. W przypadku obrazowania jamy brzusznej pacjent nie powinien spożywać posiłków – powinien być na czczo, gdyż pokarm może zakłócać obraz USG. Przy wykonywanym USG ginekologicznym i układu moczowego pacjent powinien przyjść z opróżnionym pęcherzem moczowym. USG ortopedyczne nie wymaga żadnego przygotowania przed badaniem. Średni czas całego badania ultrasonografem trwa około 30 minut, tak więc jest to krótkie badanie.

Wyniki badania USG są niemal od razu, dlatego oprócz bezpieczeństwa tego badania ważna jest również szybkość jego wykonywania i otrzymania wyników. Podczas badania specjalista na bieżąco widzi obraz danego narządu czy tkanek, dzięki czemu może w każdym momencie potwierdzić lub wykluczyć niepokojące zmiany.

Ustawa o zakazie reklamowania wyrobów medycznych

Materiał na stronie przeznaczony tylko dla osób profesjonalnej opieki medycznej!