jak-przebiega-usg-ginekologiczneUSG ginekologiczne to profilaktyczne badanie, które pozwala na dokładne zdiagnozowanie problemu i wykrycie ewentualnych zmian chorobowych w narządach rozrodczych. Sprawdź jak przebiega takie badanie i kiedy warto je wykonać.

Co daje przeprowadzenie badania USG?

USG ginekologiczne nazywane jest inaczej transwaginalnym, głównie ze względu na jego przebieg. Specjalna głowica, która umieszczana jest w pochwie emituje ultradźwięki, które pozwalają na przekazanie dokładnego obrazu dróg rodnych. Obraz jest na tyle szczegółowy, że pozwala na wykrycie ewentualnych zmian, a także szczegółową ocenę narządów rodnych, macicy czy jajników.

Kiedy należy przeprowadzić USG ginekologiczne?

Przeważnie tego typu badanie wykonywane jest, kiedy pacjentka odczuwa dolegliwości takie jak:

  • Bolesne miesiączkowanie
  • Nieregularne miesiączkowanie
  • Problemy z zajściem w ciążę
  • Niezidentyfikowane krwawienie z dróg rodnych
  • Bóle podbrzusza niewiadomego pochodzenia

USG transwaginalne powinno być wykonywane regularnie, także w przypadku zdrowych pacjentek. Zaleca się aby badania kontrolne były wykonywane raz na dwa lata. Badanie to wykonywane jest także w celu potwierdzenia lub wykluczenia wczesnej ciąży.

Jak przygotować się do badania USG ginekologicznego?

Badanie USG ginekologiczne nie wymaga szczególnych przygotowań, konieczne jest jednak opróżnienie pęcherza. Dzięki temu podczas badania pacjentka nie będzie odczuwała nieprzyjemnego uczucia ucisku. Badanie to nie powinno być wykonywane w trakcie okresu. Optymalny czas na przeprowadzenie badania to:

  • W przypadku kobiet w wieku rozrodczym między 5 a 10 dniem cyklu
  • W przypadku kobiet przyjmujących hormony płciowe HRT między 6 a 10 dniem od ostatniej dawki

Ze względu na charakter badania warto zadbać także szczególnie o higienę osobistą.

Jak wygląda badanie USG ginekologiczne?

Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Rozpoczyna się od wprowadzenia do pochwy pacjentki sondy, która emituje ultradźwięki. Sama sonda pokrywana jest jednorazową nakładką, na którą dodatkowo zostaje nałożony żel ułatwiający wprowadzenie do pochwy. Lekarz widzi natomiast obraz kontrolny z urządzenia na swoim monitorze i na jego podstawie w czasie rzeczywistym może ocenić stan narządów. Samo badanie nie jest inwazyjne i praktycznie bezbolesne, choć zdarza się że niektóre pacjentki odczuwają pewien dyskomfort. Często wynika to z samego charakteru badania i jest to bardziej blokada psychiczna. Trwa to jednak zaledwie kilka minut, a pozwala na dokładną ocenę stanu zdrowia. Badanie jest całkowicie bezpieczne i nie ma możliwości, aby spowodowało uszkodzenie narządów wewnętrznych.

W przypadku pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia takie badanie przeprowadza się za pomocą innej głowicy przez powłoki jamy brzusznej, a w niektórych przypadkach przez odbyt.

Skorzystaj z programu Feniks 6.1 i funduszy europejskich, zainwestuj w aparaty USG firmy GE HealthCare!

W związku z ogłoszeniem naboru wniosków z programu Feniks 6.1, oferujemy aparaty USG firmy GE HealthCare idealne dla POZ i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej:

  • Versana Balance
  • Versana Premier
  • LOGIQ P9
  • Vivid T9

Więcej informacji? Skontaktuj się z naszym Biurem Handlowym.