Ile kosztuje ultrasonograf?

ile kosztuje ultrasonografUltrasonograf (aparat USG) to jedno z najczęściej wykorzystywanych przez lekarzy urządzeń diagnostycznych. Swoją popularność zawdzięcza szerokim możliwościom diagnostyki obrazowej tkanek oraz bezinwazyjnemu charakterowi badania, które można wykonywać z dowolną częstotliwością. Rozwój technologii pozwolił na zmniejszenie rozmiaru ultrasonografu do rozmiarów standardowego laptopa, dzięki czemu diagności mogą pracować efektywnie także w terenie, zwłaszcza że urządzenia korzystają z zasilania bateryjnego i nie potrzebują do działania dostępu do energii z sieci.

Ile kosztuje ultrasonograf? Od czego zależy cena urządzenia? Kiedy oferty na rynku są najbardziej korzystne?

Od czego zależy cena ultrasonografu – aparatu USG?

Zakup nowego urządzenia to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podczas gdy niektóre ultrasonografy można kupić już za nie wiele więcej niż 30 tysięcy złotych, za inne trzeba zapłacić co najmniej dwa razy tyle. Dlaczego? Skąd ta różnica w cenie?

Cena urządzenia jest de facto podyktowana naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Liczba głowic, moduły oprogramowania, dodatkowe akcesoria – to czynniki o bardzo dużym wpływie na wysokość potencjalnej inwestycji. Nie bez znaczenia pozostaje również mobilność urządzenia – wspomniane wcześniej przenośne aparaty USG są na ogół tańsze od aparatów stacjonarnych, wynika to przede wszystkim z funkcjonalności urządzeń, która jest odpowiednio mniejsza niż w przypadku aparatów stacjonarnych nowej generacji.

Jeśli więc interesuje nas tradycyjny aparat USG przenośny, cena jaką zapłacimy będzie plasowała się w najniższym przedziale. Nieco wyższe ceny mają aparaty USG kieszonkowe, których koszt zakupu wynika z zastosowanych technologii pozwalających na daleko idącą miniaturyzację urządzeń, przy  jednoczesnym zachowaniu walorów diagnostycznych aparatu. Ile w takim razie kosztuje aparat USG stacjonarny? 

Tam, gdzie w grę wchodzi aparat USG, cena – jak już wzmiankowaliśmy – jest zależna od naszych potrzeb. Dotyczy to zarówno funkcjonalności urządzenia, jak i osprzętu oraz oprogramowania. Ten sam aparat USG może mieć niższą cenę, jeśli pracuje na oprogramowaniu bazowym i odpowiednio wyższą, jeśli wgrane zostanie oprogramowanie rozszerzone. 

Głowice i oprogramowanie – podstawowe determinanty kosztu zakupu aparatu USG

Standardowo oferta na aparat USG obejmuje zestaw jednostki ultrasonograficznej i jednej głowicy ultrasonograficznej. Najczęściej w ramach zestawu oferowane są głowice liniowe, sektorowe lub głowice convex. Oznacza to, że w przypadku zapotrzebowania na więcej niż jedną głowicę lub potrzeby zastosowanie jednej z głowic specjalistycznych takową musimy dokupić, co podnosi cenę zestawu.

Zakres cenowy głowic USG jest bardzo szeroki, co praktycznie uniemożliwia przygotowanie oferty poglądowej. Dopiero wskazanie konkretnego urządzenia pozwala na przygotowanie oferty będącej realną odpowiedzią na pytanie o to, ile kosztuje ultrasonograf odpowiadający na konkretne potrzeby Państwa placówki medycznej.

Dodatkowo na koszt urządzenia wpływa oprogramowanie. Wielu producentów w celu uatrakcyjnienia oferty handlowej oferuje urządzenia wyposażone w bardzo okrojone wersje oprogramowania, co powoduje konieczność dokupienia niezbędnych modułów poza zestawem.

Ustawa o zakazie reklamowania wyrobów medycznych

Materiał na stronie przeznaczony tylko dla osób profesjonalnej opieki medycznej!