Ultrasonograf wykorzystuje fale ultradźwiękowe, czyli fale akustyczne o wysokiej częstotliwości do obrazowania tkanek i organów człowieka. Jest to najczęściej wykonywane badanie obrazowe organizmu człowieka. Na podstawie takiego badania lekarz może podjąć decyzje o leczeniu lub terapii pacjenta.
Działanie ultrasonografu
Ultrasonograf składa się z emitera i odbiornika fali, które wykorzystuje się w tej metodzie badania pacjenta. Emiter odpowiedzialny jest za wysyłanie fali o pożądanej częstotliwości, którą kieruje się w stronę badanego miejsca. Fale, które są skierowane w miejsce badania wnikają do wnętrza, odbijają się i wracają do odbiornika, który dzięki falom tworzy obraz. Prędkość fali ultradźwiękowych różni się w poszczególnych tkankach, jednak można ją uśrednić do 1540m/s. Dzięki tej prędkości można szczegółowo obejrzeć badaną tkankę lub organ.
Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i nie naraża zdrowia pacjenta. Dzięki falom akustycznym o wysokiej częstotliwości pacjenci nie odczuwają dyskomfortu i nie słyszą przenikających fali. Wnikające fale nie uszkadzają komórek i nie powodują bólu u pacjenta. USG rejestruje kształty dzięki falom akustycznym tworząc obraz, który pozwala lekarzowi ocenić stan badanego miejsca.
Badanie USG
Badanie ultrasonograficzne wymaga odpowiedniego urządzenia, które wyposażone jest w głowice. Jej kształt i zastosowanie dobiera się odpowiednio do wykonywanego badania. W tym urządzeniu impuls akustyczny przekształcany jest na impuls elektryczny, który tworzy obraz. By specjalista mógł dobrze ocenić stan pacjenta wykorzystuje się specjalne filtry, które pozwalają lepiej uwypuklić wyniki badania. Podczas badania używa się głowicy, na którą aplikuje się specjalny żel, który spełnia dwie funkcje. Pierwszą funkcją jest lepsze przyleganie głowicy do ciała pacjenta, a drugą funkcją jest łatwiejsze poruszanie się po badanym obszarze i zwiększenie przenikania fal ultradźwiękowych do organizmu. Lekarz przesuwając głowice z wykorzystaniem żelu otrzymuje pełne obrazowanie. Badanie USG jest bezinwazyjne i nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia promieni rentgenowskich.
Badanie ultrasonografem nie wymaga specjalistycznego przygotowania, chyba że będzie to badanie jamy brzusznej, przy której należy być na czczo. Miejsce badania musi być odkryte, by lekarz mógł umieścić głowice wraz z żelem na ciele. Dzięki różnorodnym głowicom lekarze mogą w bardzo szczegółowy sposób zbadać zdrowie swoich pacjentów.