Ultrasonografia znajduje szerokie spektrum zastosowań w ginekologii i położnictwie. Decyduje o tym przede wszystkim nieinwazyjny charakter badań diagnostycznych, które są bezpieczne i atraumatyczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Współczesna ultrasonografia obok możliwości wykonywania precyzyjnych badań, pozwala również tworzyć wspomnienia i zapisywać je na różnego rodzaju nośnikach – płytach CD/DVD, nośnikach typu pendrive oraz w postaci wydruków na papierze.
Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom gabinetów ginekologicznych oraz ginekologiczno-położniczych, a także szpitali i klinik producenci aparatów USG oferują szeroki wybór specjalistycznych rozwiązań. Czym powinien się wyróżniać ultrasonograf ginekologiczny?
Dobry ultrasonograf ginekologiczny
O prestiżu gabinetu ginekologicznego i ginekologiczno-położniczego bardzo często świadczy zakres badań, które pacjenta może wykonać pod przysłowiowym jednym dachem. Gros tych badań to badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Wybierając aparat USG warto zatem zwrócić uwagę na spektrum dostępnych funkcji. Dobry aparat ginekologiczny to urządzenia, które pozwala na precyzyjne przeprowadzanie zarówno podstawowych badań biometrycznych, jak i złożonych procedur diagnostycznych.
Dla ginekologów i położników bardzo ważna, o ile nie najważniejsza jest jakość obrazu. Z perspektywy diagnosty jakość obrazu ma kluczowe znaczenie dla wczesnego wykrywania ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Z perspektywy rodziców, daje możliwość przyglądania się temu, jak ich dziecko rośnie i rozwija się pod sercem mamy.
Rozmiar urządzenia ma znaczenie
Badania ultrasonograficzne coraz częściej realizowane są w ramach prywatnych praktyk lekarskich. Te organizowane są w rozmaitych przestrzeniach, co wpływa na możliwość aranżacji wnętrza. Wybierając urządzenia o niewielkiej kubaturze i kompaktowej budowie możemy lepiej zarządzać przestrzenią, a co za tym idzie stworzyć bardziej dogodne warunki do pracy dla siebie, jednocześnie zapewniając większy komfort pacjentce.
Mniejsze aparaty ultrasonograficzne bardzo dobrze sprawdzają się również tam, gdzie ze względu na zróżnicowane potrzeby diagnostyczne urządzenie jest relokowane między gabinetami. Im jest ono mniejsze i lżejsze, tym łatwiej je przetransportować.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Bardzo ważne jest oprogramowanie i dostępne akcesoria. To pozwala na dopasowanie funkcji aparatu diagnostycznego do bieżących potrzeb, a zarazem ich szybką i łatwą zmianę umożliwiająca wykonanie pogłębionej diagnostyki.