Co może wykryć USG jamy brzusznej?

Co-moze-wykryc-USG-jamy-brzusznejUSG jamy brzusznej to badanie, które powinno być wykonywane nie tylko w momencie odczuwania dolegliwości, ale także profilaktycznie. Najczęściej kojarzy się ono z badaniem pacjentek, które są w ciąży lub podejrzewają ją. Jednak nie są to jego jedyne zastosowania. Pozwala także na określenie stanu i budowy wszystkich narządów znajdujących się w tym obrębie. Dzięki temu prostemu badaniu lekarz może obserwować zarówno nerki jak i śledzionę, wątrobę, trzustkę, macicę, prostatę, pęcherz czy pęcherzyk żółciowy. Sprawdź kiedy warto wykonać takie badanie i jak należy się do niego przygotować.

Jakie nieprawidłowości może wykryć badanie USG jamy brzusznej?

Zacznijmy od tego, że jest to całkowicie nieinwazyjne badanie. Oznacza to, że w prosty sposób możemy zweryfikować stan wielu narządów wewnętrznych, których ewentualne dolegliwości nie muszą wcale dawać żadnych symptomów. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na szybsze wdrożenie właściwego leczenia. Sprzęt USG pozwala przede wszystkim określić wielkość i budowę poszczególnych narządów. Na tej podstawie lekarz może ocenić czy ich stan jest prawidłowy czy występują jakieś anomalia w tym zakresie. Dodatkowo obrazowe badanie pozwala na dostrzeżenie torbieli i innych guzów na tych narządach, a także pozwala określić zmiany nowotworowe czy stany zapalne.

Badanie to powinno być wykonywane regularnie co 2 lata w ramach profilaktyki. Jednak często pacjenci decydują się na USG jamy brzusznej w momencie odczuwania dolegliwości czy po przejściu urazu lub wypadku. Istnieją także okoliczności, które sugerują konieczność odbycia takiego badania. To badanie powinni wykonać pacjenci, którzy wyczuli jakieś zmiany lub guzy w obrębie brzucha lub borykają się z powiększeniem obwodu brzucha z nieznanego powodu. Powodem do weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy badania mogą być także nawracające biegunki czy wymioty, a także nagła utrata sporej masy ciała.

Jak przygotować się do badania USG i jak ono przebiega?

Aby badanie USG przebiegło prawidłowo, a lekarz je wykonujący mógł zobaczyć miarodajny obraz konieczne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Zalegająca treść pokarmowa czy nagromadzenie gazów w żołądku czy jelitach może zakłócić obraz. Przygotowanie do badania nie jest szczególnie uciążliwe, ale wymaga odpowiedniej organizacji i samodyscypliny.

Zacznijmy od tego, że badanie powinno zostać wykonane na czczo, a pacjent nie powinien jeść ani pić na minimum 5 godzin przed samym badaniem. Zaleca się także stosowanie diety lekkostrawnej już dwa dni przed badaniem. Pacjenci, którzy cierpią na wzdęcia i gromadzenie się gazów mogą przyjąć dodatkowo lek, który pomoże usunąć nagromadzone powietrze.

Lepszą widoczność pęcherza zapewni wypicie większej ilości wody przed samym badaniem. Chodzi o wypełnienie pęcherza ilością około 1 litra wody na mniej więcej godzinę przed badaniem i nie oddawanie moczu.

Samo badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach i jest bezinwazyjne i bezbolesne. Trwa około 15-20 minut.

Skorzystaj z programu Feniks 6.1 i funduszy europejskich, zainwestuj w aparaty USG firmy GE HealthCare!

W związku z ogłoszeniem naboru wniosków z programu Feniks 6.1, oferujemy aparaty USG firmy GE HealthCare idealne dla POZ i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej:

  • Versana Balance
  • Versana Premier
  • LOGIQ P9
  • Vivid T9

Więcej informacji? Skontaktuj się z naszym Biurem Handlowym.