Badanie ultrasonograficzne, popularne wśród pacjentów USG to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. USG jest badaniem obrazowym, którego przeprowadzenie nie wiąże się praktycznie z żadną ingerencją w ciało pacjenta, w związku z czym badania ultrasonograficzne można przeprowadzać z dowolną częstotliwością bez obaw o skutki uboczne.

Na czym polega badanie?

Mówiąc najogólniej badanie ultrasonograficzne polega na interpretacji obrazu tworzonego przez fale dźwiękowe odbijające się od obserwowanej struktury, którą może być organ, kość, a nawet płyn ustrojowy. Aparatura USG jest wyposażona w specjalną głowicę, która kieruje wiązkę fal dźwiękowych na badany obszar, jednocześnie zbierając je, gdy powracają odbite od wspomnianych struktur. Urządzenie przekłada uzyskaną w ten sposób informację zwrotną na obraz, który diagnosta widzi na ekranie monitora.

Warto przy tym pamiętać, że fala ultradźwiękowa przenika przez komórki ciała, nie wywierając na nie niekorzystnego wpływu. To sprawia, że USG jest powszechnie uważane za najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną procedurę medyczną. Jest to również jedno z najbardziej popularnych badań wykonywanych u kobiet w ciąży. Badanie pozwala na ocenę prawidłowości rozwoju i stanu zdrowia płodu, jednocześnie nie wywierając negatywnego wpływu na zdrowie matki i dziecka.

Co można zbadać przy pomocy badania USG?

Głowice ultrasonograficzne są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów. To sprawia, że USG może być wykorzystywane do badania bardzo różnych elementów ludzkiego ciała. Jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych wykorzystujących właściwości ultrasonografu jest USG jamy brzusznej. Równie dużą popularnością cieszy się to badanie w przypadku diagnostyki piersi. Jakie jeszcze badania można spotkać wśród tych najczęściej wykonywanych?

Do najczęściej spotykanych procedur zalicza się m.in.:

  • USG serca (tzw. echo serca),
  • USG tarczycy,
  • USG dopplerowskie – badanie mające na celu określenie szybkości i kierunku przepływu płynów fizjologicznych, najczęściej krwi w naczyniach krwionośnych,
  • USG ginekologiczne – badanie może być wykonywane przez powłoki brzuszne lub przez pochwę,
  • USG położnicze,
  • USG prostaty,
  • USG jąder,
  • USG układu moczowego.

Co ważne badanie ultrasonograficzne może być również stosowane do badania struktur takich, jak stawy i więzadła czy mięśnie. Podczas badania można wykryć wszelkie nieprawidłowości, w tym guzy, torbiele, ropnie, zmiany pourazowe i nowotworowe.