Badanie USG Dopplerowskie (USG Doppler) to badanie diagnostyczne przeprowadzane przy pomocy aparatu ultrasonograficznego przy wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Ultrasonografia to metoda badania obrazowego, dzięki której możemy zobaczyć i ocenić wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych. USG jest jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Jednak w wielu przypadkach samo badanie USG okazuje się niewystarczające. Wówczas pacjent jest kierowany na badanie USG Dopplerowskie. Badanie to, podobnie jak tradycyjne USG, jest badaniem nieinwazyjnym, w związku z czym może być wykonywane tak często, jak często wymaga tego proces diagnostyki i leczenia. Badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne dla pacjenta.
USG Dopplerowskie
W diagnostyce bardzo ważną informacją jest nie tylko kształt struktur anatomicznych, lecz również kierunek i prędkość poruszania się tkanek. Ruch takich płynów ustrojowych jak krew możemy obserwować mierząc zmiany częstotliwości oraz fazy fal dźwiękowych odbitych od płynącej cieczy. Temu m.in. służy USG Dopplerowskie. Badanie pozwala na dokładną ocenę stanu naczyń krwionośnych, przede wszystkim tętnic i żył.
Badanie USG Doppler wykonuje się przy pomocy aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego dodatkowo efekt Dopplera. Efekt Dopplera sprawia, że fala wysyłana przez głowicą aparatu przenika przez ciało, a następnie odbija się od poruszającej się krwi i powraca do głowicy. Dzięki rejestracji częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi lekarz może z łatwością zaobserwować wszelkie zmiany występujące w obrębie naczyń krwionośnych. Na monitorze urządzenia widać, kiedy krew spowalnia, kiedy ulega cofnięciu oraz miejsca, w których jej przepływ jest zablokowany.
Wskazania do USG z efektem Dopplera
Omawiane badanie diagnostyczne jest badaniem bardzo wartościowym, którego odpowiednio wczesne wykonanie może zapobiec groźnym powikłaniom w postaci:
- udaru mózgu,
- zatorowości płucnej,
- zawału serca.
Badanie przeprowadza się przede wszystkim u pacjentów, którzy cierpią na miażdżycę i chorobę zakrzepową żył lub istnieje u nich podejrzenie jednej z tych chorób. USG Doppler przeprowadza się również w przypadku występowania podejrzeń wszelkich patologicznych zmian w obrębie naczyń krwionośnych, które to zmiany mogą skutkować nieprawidłowym przepływem krwi w żyłach i tętnicach.
Powyższa metoda ma również duże znaczenie w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości krążeniowych kończyn dolnych i górnych.