co to jest densytometr?Rozwój technologii ma bezpośredni wpływ na praktycznie każdą dziedzinę naszego życia, także na nasze zdrowie i sposób, w jaki weryfikowany jest jego stan. Wśród licznych aparatów diagnostycznych wykorzystywanych przez lekarzy coraz ważniejsze miejsce zastępuje densytometr.

Densytometr to urządzenie fotoelektryczne służące do pomiaru gęstości optycznej materiałów przezroczystych i nieprzezroczystych. W placówkach medycznych densytometry są wykorzystywane do badania gęstości mineralnej kości i diagnozowania osteoporozy. Co ważne densytometr stosuje się na każdym etapie leczenia pacjenta – od diagnozy, przez dobór najbardziej optymalnej terapii, aż po regularne monitorowanie postępów leczenia.

Na czym polega badanie densytometryczne?

Badanie densytometryczne polega na pomiarze gęstości mineralnej kości, na podstawie którego można oszacować zagrożenie złamaniami, a także dobrać odpowiedni rodzaj terapii. Działanie aparatu diagnostycznego można sobie łatwo wyobrazić ponieważ przypomina przenikanie światła słonecznego przez firanki – to jaka ilość światła odchodzi do naszego oka zależy od grubości materiału. Jeśli odniesiemy tę analogię do materiału kostnego, kości będą firankami, a promienie rentgenowskie emitowane w trakcie badania przez densytometr promieniami słonecznymi.

Jeśli mamy mocne, zdrowe kości w trakcie badania przepuszczą one niewiele poronieni RTG. Jeśli są osłabione chorobą, kruche i porowate przenika przez nie znacznie więcej „światła”. To jaka ilość promieni RTG przenika przez nasze kości daje lekarzowi jasną informację, co do tego w jakim są one stanie. Oczywiście posługując się nowoczesnym densytometrem lekarz nie ocenia przenikalności „na oko”. Ilość promieni, jaka przechodzi przez kość podczas badania jest mierzona i przetwarzana przez elektroniczny detektor. Wyniki przedstawiane są w postaci danych liczbowych, które pozwalają na ocenę gęstości kości.

Kiedy możemy mieć okazję przetestować densytometr na sobie?

Wskazaniem do badania jest przede wszystkim wiek pacjenta. Jeśli ukończyliśmy 40. rok życia, a w naszej rodzinie występowała osteoporoza badanie densytometryczne powinno być jednym z rutynowo przez nas wykonywanych. Poza tym profilaktycznie powinny się mu poddawać kobiety, które ukończyły 50. rok życia i mężczyźni po ukończeniu 60. roku życia.

Wśród innych wskazań do pomiaru gęstości mineralnej kości wymienia się:

  • niską masę ciała,
  • liczne złamania w przeszłości,
  • niewielką aktywność fizyczną,
  • częste porody w krótkich odstępach czasu,
  • wczesną menopauzę,
  • palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.